Az Argentinai Magyar Evangéliumi Református Egyházban elhangzó igehirdetések szöveges és meghallgatható hangformátumban is!

2006. november 26., vasárnap

Prédikáció 2006. november 26.

Lekció: Ef 6,11-18

Textus: Kol 3,12-17

Öltsetek tehát magatokra - mint Isten választottai, szentek és szeretettek - könyörületes szívet, jóságot, alázatot, szelídséget, türelmet. 13Viseljétek el egymást, és bocsássatok meg egymásnak, ha valakinek panasza volna valaki ellen: ahogyan az Úr is megbocsátott nektek, úgy tegyetek ti is. 14Mindezek fölé pedig öltsétek fel a szeretetet, mert az tökéletesen összefog mindent. 15És a Krisztus békessége uralkodjék a szívetekben, hiszen erre vagytok elhívva az egy testben. És legyetek háládatosak. 16A Krisztus beszéde lakjék bennetek gazdagon úgy, hogy tanítsátok egymást teljes bölcsességgel, és intsétek egymást zsoltárokkal, dicséretekkel, lelki énekekkel; hálaadással énekeljetek szívetekben az Istennek. 17Amit pedig szóltok vagy cselekszetek, mind az Úr Jézus nevében tegyétek, hálát adva az Atya Istennek őáltala..

Cím: A keresztyén öltözet

Bevezetés

Általában úrvacsora után halljuk e szavakat a buzdítás keretében. Volt már, hogy elgondolkoztál rajta, mit jelentenek ezek az intések? Itt az alkalom. Tegyük meg együtt! Mintha egy divatbemutatót látnánk… Hogy kell kinézzen egy keresztyén? De nem öltözködési tanácsok következnek!

  1. „Kifelé” keresztyénné válni

Először tegyük fel a kézenfekvő kérdést: miért is kell felölteni mindezeket? Mert ez az egyenruhánk! Az egyenruhát viselőnek azért van szüksége a többiekétől elütő ruházatra, hogy az emberek felismerjék, és ez által be tudja tölteni küldetését. A rendőr, fekete ruhában, tányérsapkával, bottal, fegyverrel, hogy a vonaton rögtön felismerjük, és ha baj van, neki szóljunk. A nővér, fehér köpenyben, fityulával, hogy a kórházban egyből tudjuk, kitől kérjünk segítséget. Az áruházban a piros pólós fiú, akin nagy NORTE logó van, hogy tudjuk, ha ő kezdi pakolni a bevásárolt dolgainkat, akkor házhoz fogja szállítani és nem ellopni. A katonának pedig olyan ruhája van, amiből egyből kiderül, hogy milyen fegyvernemnél szolgál, milyen alakulatnál, és így a másik katona rögtön tudja, hogy társa hidat tud építeni, ágyúval lőni, vagy F-16 Falcont vezetni.

A mi egyenruhánk rangjelzése ez a három dolog: választott, szent és szeretett. Isten választott ki bennünket „a nagy tömegből”, arra, hogy a követői legyünk. Megszentelt, azaz a sajátjává tett, mert a szent ezt jelenti: az Isten tulajdona. És az Ő szeretete megmutatkozik rajtunk, legelsősorban abban, hogy megmentett bennünket a halálból és annyira szeret, hogy még mindig küszködik velünk. A katonák között a rangra büszkének illik lenni. A keresztyéneknél hálásnak, mert nem a mi érdemünk ez.

Ruházatunk további jellemzőit is felsorolja Pál:

Könyörület: nemcsak a távoli idegenekkel, de a szeretteinkkel szemben is. Néha oly könyörtelenek tudunk lenni…

jóság, alázat, szelídség, türelem: olyan tulajdonságok, amire az átlagember azt mondja: szép, de teljesíthetetlen, főleg manapság… De Jézus, s vele kegyelme, de a követelmények nem változnak! Ma ugyanolyannak kell lennie a keresztyénnek, mint 2000 évvel ezelőtt. Aki azt mondja, hogy ez lehetetlen, mert más időket élünk, az nem érti a keresztyénség lényegét! Mindezeket szellemben kell felölteni, mert ha csak testben öltjük fel, lefoszlanak rólunk! Angliában egy ember eldobható papírruhában szállt fel a hullámvasútra. Képzelhetitek, hogy szállt ki…

egymás elviselése a legnehezebb, a keresztyénségünk egyik próbaköve. „Arról fogja megtudni mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha szeretitek egymást.” (Jn. 13.35) Nem vagyok különb a másiknál. A mai világ ez ellen hat! Elhiteti sokakkal, hogy több vagy, jobb vagy a másiknál, legalább egy picivel. A keresztyén embernek is van önbecsülése, és ez helyes. De anélkül, hogy ezáltal a másikat lenézné.

megbocsátás: más szavakkal: ne légy irigy! A keresztyénnek kötelessége megbocsátani. Lásd Mi Atyánk… „Bocsásd meg a mi vétkeinket, amiképpen mi is megbocsátottunk az ellenünk vétkezőknek.” Úgy is lehet ezt értelmezni, hogy úgy bocsásd meg, ahogy mi megbocsátunk, vagy csak akkor bocsásd meg, ha mi megbocsátottunk…

végül a szeretet: mint egy ruhakapocs, vagy öv, ez tartja össze az egész öltözetet. Ha nincs, szégyenszemre ruhátlanokká válunk, fázunk, védtelenek leszünk.

Mindezek mintaképe Jézus Krisztus – tőle lehet csak eltanulni mindezeket!

  1. „Befelé” keresztyénné válni

Krisztus beszéde lakjon… Sok embert ismerek. Van, akinek tudom a nevét, meg egy-két dolgot, és van olyan, akiről komoly, belső dolgokat is tudok. Mindkettőt ismerem, de igazi „kapcsolatban” azzal vagyok, akit valóban jól ismerek. Ennek megfelelően teszem fel a kérdést: köszönőviszonyban vagy Isten szavával, régi ismerősként találkozol vele időnként, vagy családtag? Pál nem arra buzdít, hogy állandó idézgesd a Bibliát, hanem arról, hogy a szelleme lakjon benned. Ismerd, élj vele amilyen sűrűn csak lehet, és ha alkalmad adódik rá, bátran használd! A rhémáról, az élő igéről van tehát szó!

A bölcsességgel való tanítás azt jelenti, hogy a keresztyén ember megfontolt, mint Jézus, aki nem hirtelen haragjában tisztította meg a templomot! Ha alaposan elolvassuk a Bibliát, akkor látjuk, hogy Jézus Virágvasárnapon bevonult Jeruzsálembe, bement a templomba, látta az árusokat, majd kiment Bethániába éjszakázni, és csak másnap zavarta ki kötéllel őket a templomból!

Bennünket az ige segítségével végzett intés különböztet meg a világtól. A mai világban már a Büntető Törvénykönyvre sem lehet hivatkozni, mert egy jó ügyvéd mindent ki tud dumálni. Isten törvényét azonban nem lehet kijátszani, kimagyarázni, akármilyen jól tudunk is bánni a szavakkal.

Végül pedig a Jézus nevében szólni és cselekedni mögött az bújik meg, hogy ha nehéz elhagyni valamilyen bűnt, vagy szokást, jusson eszedbe, hogy Jézus mindent lát és hall. A keresztyénnek úgy kell élnie, hogy ne kelljen szégyenkeznie Jézus előtt!

  1. A kettő találkozása: a békesség és a hála

Ne feledd, hiába vagy „kifelé” keresztyén, ha „befelé” nem, és fordítva.

Egyszerűen lehetetlen a keresztyén élet, ha nincs belül Krisztus békessége. Ezen csúszunk el sokszor. Jézus békessége nélkül akarunk dönteni, és ez meglátszik. Sok ember küszködik azzal, hogy keresztyénnek akar látszani, és nem sikerül. Balul ütnek ki a dolgok, az emberek nem értik, amit mond, fogcsikorgatva próbálja szeretni ellenségét, de meglátszik rajta, hogy gyűlöli, és így tovább. Egy-egy alkalommal még a legkomolyabb hívő is beleesik ebbe a csapdába. A lényeg az, hogy keresztyént „játszani” nem lehet. Vagy keresztyén vagy belül, azaz valódi keresztyén vagy, ami kívül is meg fog látszani, erőlködés nélkül, vagy nem vagy belül keresztyén, azaz nem adtad még át az életedet Krisztusnak, és akkor hiába erőlködsz azon, hogy keresztyénnek nézzél ki, nem fog sikerülni. Ha pedig mégis, akkor jaj neked, mert látszat-keresztyénséged félrevezet embereket, és az ő üdvösségük rajtad kéretik számon az ítéletkor.

Röviden tehát: hiába aggatsz magadra bármilyen jelmezt, nem válsz keresztyénné. De ha átadod az életedet a Megváltó Úr Jézusnak, akkor meglesz előbb-utóbb mindened, amiről Pál írt.

Befejezés

Íme a keresztyén ember ruházata. Ez nem ruhatár, ne válogass belőle, hanem védőöltözet, vagy páncélzat, amit muszáj felvenni. Ha valamelyiket otthon hagyod, az ellenség golyója ott megsebezhet!

A felöltözködés nem fakultatív! Nem nekünk adatott meg annak eldöntése, hogy szükség van-e ezekre. Örülsz, vagy dühít ez, akkor is tény. Aki Jézus Krisztustól elfogadta az életét, az el kell fogadja ezt is. De ki az az őrült tűzoltó, aki azbesztruha nélkül megy be az égő házba, vagy a fuldokló, aki visszautasítja a mentőövet? Az, aki visszautasítja Jézus Krisztust, ilyen. Te ne legyél…

Prédikáció spanyol nyelven, 2006. november 19.

Lekción: Marcos 10,17-27

Texto: Marcos 10,28-31

Etonces Pedro comenzó a decirle: He aquí nosotros, lo hemos dejado todo, y te hemos seguido. 29Respondió Jesús y dilo: De cierto os digo que no hay ninguno que haya dejado casa, o hermanos, o hermanas, o padre, o madre, o mujer, o hijos, o tierras, por casua de mi y del evangelio. 30que no reciba cien veces más ahora en este tiempo; casas, hermanos, hermanas, madres, hijos, y tierras, con persecuciones; y en el siglo venidero la vida eterna. 31Pero muchos primeros serán postreros, y los postreros primeros.

Título: Saldo

Bevezetés

En los versos pasados del capítulo 10 del evangelio Marcos, hay tres cuestiones. Los farizeos le preguntaron a Jesús sobre el divorcio. ¿Tal vez, alguno de ellos quiso a liberarse de su esposa? Marcos escribió que ellos quisieron a tentar Jesús, pero tal vez pensaron que el profeta nuevo, Jesús, facilitaría las leyes de Moisés. Pero Jesús – nosotros ya sabemos – fue más riguroso que Moisés. Y sabemos también que Moisés facilitó las leyes por favorecer a la gente.

Después, los discipulos están nerviosos por los infantes. Según el concepto judio, los varónes menores de 12 años, y las mujeres tenían menos derechos. A pesar de esto, los rabinos los bendijeran siempre, cuando no interrumpieran sus tareas de ense&anza a los hombres. Por eso, la reacción de los discipulos malintensionada de presentarle niños a Jesús. Pero Jesús quiso cambiar sus puntos de vista. El quiso enseñarles que si alguien se quiere acercar al Señor, cualquiera sea, en cualquier momento, puede hacerlo sin reparos, es bueno que así sea.

Y luego, en la parabola del joven rico vemos la tensión entre la vida, según Dios y la riqueza. El joven tal vez quiso encontrar una manera de confiar en Dios y tener mucho dinero también. No vió que ser rico no es un pecado según Dios, pero apegarse a la riqueza, lo material, si. Y Jesús quiso convencer lo de que tiene que cortar su lazo de confianza con la riqueza.

Las tres cosas son importantes para la gente, y detrás de estas quedá una misma palabra: entrega. Por ejemplo en el casamiento dos humanos se entregan.

Y el Dios quiere que nosotros nos entreguemos a Él. Nuestro cuerpo, nuestro dinero, nuestro tiempo. Pero de las palabras de Pedro, se desprende que no habían entendido el verdadero mensaje de Jesús.

¿Y nosotros?

1. ¿Que damos al Señor?

Recuerden los tres discipulos, quienes fueron a la montaña con Jesus a encontrar Moisés y Elías. Pedro, Juan y Santiago fueron en el círculo los más cercanos. Si bien Santiago y Juan recibieron el nombre „los hijos del trueno” pos sus irreflexiónes, y Pedro fue quién negó los tres años que pasó con Jesús, para salvar su propio vida. Y este Pedro, después fue el testigo de la respuesta de Jesús sobre el divorcio, fue el testigo de como bendijó a Jesús los infantes, y qué respondió al joven rico, puede estar delante de Jesús con estas palabras. Con las palabras que pueden ser lema de muchos cristianos. Qué significa: „¿Ves, Jesús, quantos te di? Más que los otros.”

El Dios no escribe cuanto dinero ponemos en la canasta, cuanto tiempo destinamos a orar, a escuchar predicación, a leer la Biblia. Porque Él no lo necesita. Orar, leer la Biblia, donar, estar juntos, son nuestras necesidades. ¿Estás presto a conocer el Dios? ¿Estas presto a entender lo? ¿Estas presto a concebir que El no será el perdedor, sino tú?

2. ¿Que recibimos de El?

El céntuplo significa el diez mil por ciento de interes. Según la inflación de hoy, con una caja de ahorro de un banco podemos ganar este interés en mil años. ¿Lo pueden imaginar? El diezmo bíblico significa que le damos a Dios el diez por ciento de nuestros ingresos, como agradecimiento. Al cristiano no faltará dinero del bolsillo. El cristiano que paga el diezmo, sabe lo bueno que es esto.

Pero no sólo por eso podemos estar agradecidos. Pero deberíamos recorder que Dios no sólo multiplica mi diero, sino también mi tiempo, y no sólo por cien. Yo le di mi vida, 70-80 años, y recibí una vida eterna, que ya comenzó. Este es el mejor negocio del mundo. Mejor que si puedo cambiar un vieja, oxidada Dacia a un nuevo y bello Rolls-Royce.

Doy gracias al Señor por todo, y todo se lo entregué a Él.

3. ¿Y cuál es el saldo?

Desde el presidente del Banco Mundial pasando por del ministro de finanzas y la tesorera de la congragación, hasta la jovencita que tiene un sueldo, todos buscamos el equilibrio. Los egresos no deben ser más grandes que los ingresos.

Pero hay una situación, en la cuál no tenemos que estar en equilibrio. La vida cristiana. La conexión con Dios. Bueno, contemos. ¿Qué pasaría quisiéramos llegar a saldo cero? Esto es imposible. No podriámos saldar las cuentas ni siquieta en diez mil veces diez mil años. Pero – gracias a Dios – no tenemos que pagar. Dios creó a los humanos no como una inversión, sino para si regocijo. Para amarse. Para estar en comunión. Y por eso, Dios está listo a pagar cualquier precio.

Y El pagó un precio increíble, un precio escandaloso, un precio inaceptable. La muerte de Su Hijo Único.

Entonces, el saldo es el siguiente: en la columna de ingresos está la muerte y la resurreción de Jesús, y en la columna de egresos dice que hay que dar gracias por eso. No exactamente „hay que”, porque si no lo desean, nadie los presionará. Pero – y es mi personal experiencia –, no tiene sentido evitarlo.

Epílogo

En resumen: podemos recibir todo de Dios, si no pensamos en cuánto le estamos dando a Él. Si vivimos nuestra vida pensando que es de Dios. El cristiano verdadero, que tiene relación con Dios, cuando lee la Biblia, ora, dona, y lo hace por su propio placer.

No lo olviden: Dios no te pide nada. El pide a ti. Quiere que le pertenezcas a Él.

2006. november 12., vasárnap

Úrvacsorai prédikáció 2006. november 5.

Mi történik az Úrvacsorában?

írta: Tóthné Bede Krisztina református lelkész

Minden Úrvacsorán Jézus szenvedésére és halálára emlékezünk; arra, amit értünk tett. Ennek ellenére az úrvacsora nem csupán emlék-vacsora, nem valamiféle vallásos nosztalgia, hanem a megbocsátás és megerősítés asztalközössége.

Isten megbocsátott nekem, azáltal, hogy Jézus meghalt értem, és az Ő vére árán Isten, az Atya új szövetséget kötött az emberrel. Ha pedig Isten megbocsátott nekem, akkor én sem tehetek másképp. El kell engednem azoknak a tartozásait, akik ellenem vétettek, és akik közül az egyik talán épp mellettem, vagy két paddal hátrébb ül a gyülekezetben. Hiszen Jézus közösségbe fogja össze azokat, akik békére jutottak Istennel.

Minden úrvacsorán jelenné válik az, hogy Isten kezét nyújtja nekünk bűneink és tartozásaink szakadéka fölött. Az úrvacsorában Ő arra emlékeztet engem: „én már IGEN-t mondtam rád, kinyújtottam feléd a kezemet, és arra várok, hogy te ismét megragadd az enyémet! Szeretném, ha tudnád, hogy mindig szeretni foglak, bármit teszel is az életedben. Ezért őszinte lehetsz velem, elmondhatod az igazat, még akkor is, ha nem értek egyet azzal, amit teszel. Mindig szeretni foglak!”

Isten új életre hív engem: a hit, remény és szeretet életére. De nem kaphatom meg ezt az újat addig, míg görcsösen ragaszkodom valami máshoz. Nem tud Isten új életet ajándékozni nekem, amíg a régit mindenestől rendben találom! Ha azt akarom, hogy Ő borral töltse meg életem poharát, akkor előbb ki kell öntenem belőle a benne található vizet.

Ezért tartunk az úrvacsorában –és minden istentiszteleten- bűnbánatot. Azaz elismerjük Isten előtti felelősségünket, bűnösségünket, és imában ellene mondunk a réginek, és új kezdetet kérünk Tőle.

2006. november 11., szombat

Prédikáció 2006. november 12.

Lekció: Márk 9,1-13

Textus: Márk 9,2-8

Azután így szólt hozzájuk: „Bizony, mondom néktek, hogy vannak az itt állók között némelyek, akik nem ízlelik meg a halált addig, amíg meg nem látják, hogy az Isten országa eljött hatalommal.” 2Hat nap múlva Jézus maga mellé vette Pétert, Jakabot és Jánost, felvitte csak őket külön egy magas hegyre, és szemük láttára elváltozott. 3Ruhája olyan tündöklő fehérré lett, amilyenre nem tud ruhafestő fehéríteni a földön. 4És megjelent nekik Illés Mózessel együtt, és beszélgettek Jézussal. 5Péter megszólalt, és ezt mondta Jézusnak: „Mester, jó nekünk itt lennünk, készítsünk ezért három sátrat: egyet neked, egyet Mózesnek és egyet Illésnek.” 6Mert nem tudta, mit mondjon, ugyanis annyira megrettentek. 7De felhő támadt, amely beárnyékolta őket, és hang hallatszott a felhőből: „Ez az én szeretett Fiam, reá hallgassatok!” 8És hirtelen, amint körülnéztek, már senki mást nem láttak maguk mellett, csak Jézust egyedül. 9Amikor jöttek lefelé a hegyről, meghagyta nekik, hogy senkinek el ne mondják, amit láttak, hanem csak akkor, amikor az Emberfia már feltámadt a halottak közül. 10Meg is jegyezték jól ezt az igét, de tanakodtak maguk között: mit jelent feltámadni a halottak közül. 11Ezért megkérdezték tőle: „Miért mondják az írástudók, hogy előbb Illésnek kell eljönnie?” 12Ő pedig így válaszolt: „Illés valóban előbb jön el és helyreállít mindent. Akkor viszont miért van megírva az Emberfiáról, hogy sok szenvedésben és megvetésben lesz része? 13De mondom nektek, hogy Illés már el is jött, és azt tették vele, amit csak akartak, ahogyan meg van írva róla.”

Cím: Jó a hegyen

Bevezetés

gyanánt hadd olvassam fel a múlt századi költő, Reményik Sándor, a mai igénk párhuzamos helyének, a Máté 17-nek az ihletésére Kolozsvárt, 1931. február 22-én írt Lefelé menet című versét.

1.


„Elváltozék...'' Köntöse, mint a hó.
Olyan szép, hogy már-már félelmetes,
Mégis: a hegyen lakni Vele jó.
Maradni: örök fészket rakni volna jó.
De nem lehet. Már sáppad a csoda,
Az út megint a völgybe lehalad.
Jézus a völgyben is Jézus marad.
De jaj nekünk!
Akik a völgybe Vele lemegyünk,
Megszabadított szemű hegy-lakók
Csak egy-egy csoda-percig lehetünk.
Elfelejtjük az elsápadt csodát.
És lenn, a gomolygó völgyi borúban,
Az emberben, a szürke-szomorúban
Nem látjuk többé az Isten fiát

2.

Testvérem, társam, embernek fia.
Igaz: a hegyen nem maradhatunk.
Igaz: a völgyben más az alakunk,
Nekünk lényegünk, hogy szürkék vagyunk.
Botránkozásul vagyok neked én
És botránkozásul vagy te nekem,
Mégis: legyen nekünk vigasztalás,
Legyen nekünk elég a kegyelem:
Hogy láttuk egymás fényes arculatját,
Hogy láttuk egymást Vele - a Hegyen.


1. Mi történt a Hegyen?

Egy kopár hegy tetején a názáreti ács fia, Jézus, a megígért Messiás két, a zsidóság szemében igen jelentős személlyel találkozott. Mondhatni, egy bibliai csúcstalálkozó volt ott. Mózes és Illés a megdicsőülés hegyén a zsidó gondolkodásmód szempontjából az Ószövetséget jelképezi. Mózes, a Tenach (az Ótestamentum) törvényeit jeleníti meg, mint a Tóra továbbadója a népnek, Illés pedig a prófétai kijelentés hordozójaként valamennyi prófétát Sámueltől Ézsaiáson át Hulda prófétanőig. Jézus pedig természetesen az Istennek az Őbenne megjelent kegyelmét, az emberrel kötött szövetség megújítását és kiterjesztését – ha úgy tetszik az Újszövetséget – jelenítette meg. A megdicsőülés hegyén tehát gyakorlatilag a teljes Szentírás, és mint olyan, az Isten Kijelentése jelent meg.

És ennek a világtörténelmi eseménynek tanúja volt három egyszerű halászember. Három olyan ember, aki ma nem állhatna itt, az én helyemen, mert nincsen teológiai végzettsége, és nem felszentelt lelkésze a Református Egyháznak. Nem csoda hát, hogy ez a három ember igen-igen jól érezte magát, hiszen olyan élményben lehetett része, amiben addig sem, és azóta sem senkinek. Azt gondolom, hogy én se nagyon szeretném, hogy egy ilyen alkalom véget érjen, ha nem csak magával az Úr Jézussal, de Mózessel és Illéssel is együtt lehetek.

2. Ki volt ott?

Akárki nem mehetett fel a megdicsőülés hegyére, hiszen Márk többszörösen hangsúlyozza, hogy csak és kizárólag három legközelebbi tanítványa, Péter, János és Jakab mehetett fel vele.

Péter nevének jelentése kőszikla, szikladarab, kő. Eredetileg Simon volt a neve, Betsaidából származott, apja neve Jóna volt. Atyjával és fivérével, Andrással együtt halászok voltak. Házas ember volt, fivére, András által ismerte meg Jézust, aki elhívta, hogy állandó követője és kísérője, később apostol legyen. Tanúja volt Jairus leánya feltámasztásának és ott volt a megdicsőülés hegyén. Cézárea Filippinél vallást tett Jézusról mint Messiásról és Isten Fiáról, később mégsem értette, miért kell Jézusnak meghalnia. Ott volt Jézussal a Gecsemáné-kertben de a főpap udvarában megtagadta az ő Urát. Krisztus személyesen megjelent neki a feltámadása napján, később megbízta juhainak legeltetésével. Pünkösdkor Jeruzsálemben ő prédikált majd az ősgyülekezet vezetője lett. Az Újszövetségben két levél szerzője, a hagyomány szerint a Néró alatti keresztyénüldözések idején mártírhalált halt Rómában, Kr. u. 64–67 közt.

János Zebedeus és Salomé fia, Galileában élt, valószínűleg Betsaidában. Foglalkozására nézve ő is halász. Keresztelő Jánoson keresztül jutott kapcsolatba Jézussal, és lett az Ő tanítványa majd elhívást nyert a tizenkettő közé. Ő is ott volt Jézusnak az előbb Péternél említett csodatételeinél és a Gecsemánéban is. Egy alkalommal Jézust arra kérte, bocsásson tüzet az őket befogadni nem hajlandó samaritánus falura, ezért Jakabbal együtt a »mennydörgés fiai« (Boanergész) melléknevet kapta. Anyjuk arra kérte Jézust, hogy két fiának főhelyet biztosítson Isten országában. Segített Péternek az utolsó (páska-) vacsora előkészítésénél. Az utolsó vacsorán közvetlenül Jézus mellett feküdt, Jézus kihallgatásánál a közelben tartózkodott, és tanúja volt Jézus Krisztus megfeszítésének. Ő ismerte fel Jézust annak feltámadása után a Genezáret-tónál. Buzgón munkálkodott Péterrel együtt az ősgyülekezetben. A negyedik evangélium, három levél és a Jelenések könyve viseli az ő nevét a Bibliában. A hagyomány szerint magas kort élt meg.

Jakab, János apostol testvérbátyja szintén a tizenkét apostol közt volt. Jézus egyik unokafivére lehetett, természetesen Jánossal együtt. Foglalkozása szintén halász. Nem ő a szerzője Jakab levelének, hanem egy másik Jakab, az Úr Jézus egyik testvére, aki csak az Úr feltámadása után ismerte Őbenne fel a Messiást. Zebedeusfi Jakabot I. Heródes Agrippa megölette, még Pál apostolnak az antiokhiai misszióba való bekapcsolódásának idején.

3. Miért jó ott?

Az ember gyakran gondolja azt, hogy a kapcsolat, az – idegen szóval – kommunikáció csak beszéd által tartható fenn. Ezt éppen a szerelmesek cáfolhatják meg. A szerelmes ember – akár fiú, akár lány – arra törekszik, hogy minél több időt tölthessen minél közelebb szerelméhez. Talán nem hangzik el egyetlen szó sem amikor a szerelmespár együtt van, lehet, hogy nem tudnak mit mondani, csak fogják egymás kezét, mégis ez a legfontosabb. A Jelenések könyvében Jézus azt üzeni az efézusi gyülekezet őrállójának, hogy térjenek vissza az első szeretethez, mert bár kitartóan ragaszkodnak az Igéhez, eltávolodtak az első szeretettől. Úgy is fogalmazhatjuk, hogy véget értek a mézeshetek.

Nem tudom, miért vitte fel Jézus három legközelebbi tanítványát, és csak őket a megdicsőülés hegyére, hogy tanúi legyenek találkozásának Mózessel és Illéssel, és nem is akarok spekulációkba bocsátkozni. Annyit azonban bátran jelentek ki, hogy számomra e tény azt üzeni, hogy igenis fontos időről időre felmenni a hegyre. Nem jó az, ha egy-egy régi emléket ápolgatunk csupán az Úrról, ha vasárnaponként csak addig jutunk el, hogy felidézzük magunkban, mit mondott az Úr évekkel, netalán évtizedekkel ezelőtt, vagy hogy milyen szép volt az az alkalom, amelyen ott voltunk valamikor. A három tanítvány számára nem csupán emlék maradt az, amit odafent átéltek, hanem megerősítés arra az időre is, amely majd az Úr Jézus elveszítése után következett. Mert – ha felidézzük Reményik versét – az igazán szürke, ködös és homályos idők akkor következtek, amikor Jézust felfeszítették. És ezen az időszakon az segítette át – sok keserven keresztül – a tanítványokat, hogy pislákolt bennük a hit, amelyet az Úr Jézus ígéretei szítottak fel bennük, és amelyek egyik igazolása volt mindaz, ami e hegyen történt.

Nekünk pedig az adhat erőt, ha élünk azzal a lehetőséggel, hogy élő kapcsolatban lehetünk az Úr Jézussal. Nekünk ezerszer több adatott, mint Péternek, Jánosnak és Jakabnak ott fenn, a hegyen. Ők ott, távolról, homályosan láthatták az Örökkévaló képviselőit, majd elhagyva a hegyet, mindez csupán emlékként élt bennük tovább. Mi ezzel szemben kézbe véve a Bibliát, imádkozva, értelmünket és szívünket a Szent Lélek előtt megnyitva találkozhatunk nem csupán bizonyos helyeken, távolról, Mózessel, vagy Illéssel, hanem bárhol, bármikor, magával az Örökkévalóval, Aki ennyire keresi a kapcsolatot velünk.

Befejezés

Ha kapcsolatban vagy az Úr Jézussal, akkor nem a homályba, a ködbe jössz le, nem a nehéz, félhomályos mindennapokba térsz vissza a templomból, hanem egy olyan helyre, ahol legalább rád, de egy sugár vetül a mennyből, és megerősít abban, hogy terjeszd magad körül az Isten jelenlétét, fényét.

2006. november 4., szombat

Prédikáció 2006. november 5.

Lekció: Ézsaiás 25,1-9

Textus: Jelenések 21,3-7

Hallottam, hogy egy hatalmas hang szól a trónus felől: „Íme, az Isten sátora az emberekkel van, és ő velük fog lakni, ők pedig népei lesznek, és maga az Isten lesz velük; 4és letöröl minden könnyet a szemükről, és halál sem lesz többé, sem gyász, sem jajkiáltás, sem fájdalom nem lesz többé, mert az elsők elmúltak.” 5A trónuson ülő ezt mondta: „Íme, újjáteremtek mindent”. És így szólt: „Írd meg, mert ezek az igék megbízhatók és igazak!” 6És ezt mondta nekem: „Megtörtént! Én vagyok az Alfa és az Ómega, a kezdet és a vég. Én adok majd a szomjazónak az élet vizének forrásából ingyen. 7Aki győz, örökölni fogja mindezt, és Istene leszek annak, az pedig fiam lesz.

Cím: Re-formáció

Bevezetés

A Reformáció ünnepét üljük ma. Az erre a hétre megjelent Reformátusok Lapja ifjúsági oldalán villáminterjú olvasható Márkus Mihály dunántúli püspökkel, amelyben a Reformáció lényegét feszegetik. Püspök úr egy példával próbálja megvilágítani a helyzetet. A nagypapa vásárolt magának egy szép, új – drága – kalapot. A gyerekek a nagypapa távollétében megkaparintották a kalapot és játszani kezdtek vele. Eleinte nem volt semmi baj, később azonban összevesztek rajta, és ennek a kalap látta kárát. Meggyűrődött, behorpadt, végül egy bögre kakaó is ráömlött. Így talált rá a nagymama. A deformálódott, azaz formáját vesztett fejfedőt elvitte a kalaposhoz, aki kitisztította és kivasalta, visszaadta eredeti formáját, azaz reformálta a kalapot. Gyakorlatilag ez történt a Reformációban is. Az Egyház, illetve a magukat keresztyénként meghatározó emberek elvesztették eredeti formájukat, és szükségessé vált, hogy a Mester visszaadja azt, azaz reformáljon.

Nem az 1517-ben kirobbant, Reformációként (így, nagy kezdőbetűvel!) ismert folyamat vagy mozgalom volt az első reformáció. Sok alkalommal volt már erre példa Isten népének történetében. Hogy csak két ismertebb eseteket említsek: a Hóreb-hegy lábánál, ahol a nép megunva a várakozást Mózesre, aki épp a Tízparancsolatról tárgyalt Istennel, és aranyborjút kezdett imádni, Mózes erőteljes felszólítására abbahagyta, és bűnbánatot tartva újra a Teremtő Istent kezdte imádni. Pár generációval később Ezékiás király idejében, amikor a Templom felújítása alkalmával rátaláltak a Tóra egy példányára, azt felolvastatta a király, és a néppel együtt bűnbánatot tartva visszatértek az Örökkévaló Isten imádásához. De a legnagyobb reformáció még hátra volt. És a „legnagyobb reformáció” alatt nem a Luther-Kálvin-Zwingli nevéhez köthető, a 16. században kezdődött mozgalmat értem. Hanem azt a reformációt, amit Jézus Krisztus megjelenése jelentett. A Jelenések könyvéből felolvasott részben mondja ezt a mennyei trónon ülő Jézus: „Íme, újjáteremtek mindent”.

1. Az újjáteremtés

Jézus azzal, hogy a földre jött, belekezdett egy hatalmas munkába. Az egész emberiség megreformálásába. Ugyanis szükségessé vált az eredeti alakra, formára való visszaalakítás, mert a bűn olyannyira eltorzította az embereket, hogy a helyzet immár tarthatatlanná vált. Az eltorzult hitű emberek ahelyett, hogy közeledni próbáltak volna Istenhez, inkább távolodtak tőle, még a legjobb szándékúak is. Isten terve abban állt, hogy Jézus Krisztust a földre küldi emberi formában (látjátok, itt is a „forma” szó köszön vissza), teljesen emberi testben, kivéve a bűnt, hogy segítsen visszaalakulni az eredeti formára azoknak, akik erre hajlandóak. Megjelenésével a földön az Úr Jézus megmutatta, hogy igenis lehet követni Isten akaratát, és igenis lehet Neki tetsző, boldog, szabad életet élni. Erre azért volt szükség, mert az emberek mindenféle törvények és szabályok gépies betartásával akarták rákényszeríteni Istent, hogy beengedje őket a mennybe. A menny kapuja azonban nem így működik. Istent nem lehet kényszeríteni semmire. Így aztán Jézus eljött, és megmutatta, hogyan szerezheti vissza az ember az eredeti alakját Isten előtt azzal, hogy Neki – és nem az emberek által kitalált dolgoknak – engedelmeskedik. Élete és szolgálata csúcsként pedig meghalt a golgotai kereszten, majd harmadnap feltámadt, hogy a „reformációnak” a jogalapját megteremtse. Addig ugyanis a reformáció nem lehetett tartós, amíg az embereket a bűnök fogva tartották, mert a bűnök jogalapot nyújtottak a Sátánnak arra, hogy az embert rabságban tartsa. Jézus áldozata azonban felmentette az embert a Gonosz uralma alól, így a reformációja, az eredeti alakjának visszanyerése is tartóssá válhatott.

Az Úr Jézus-féle reformáció azonban nem ért véget Kr. u. 32-ben, amikor földi szolgálata végén Jézus felment a mennybe. A Jelenések könyve idézett része Kr. u. 90 körül íródott, és Jézus jelen időben beszél Jánosnak Pathmoszon az újjáteremtésről. Ugyanis a deformáció nem csak az első század embereit sújtotta, hanem a második, harmadik, negyedik századéit is. A krisztusi reformáció tehát folyamatos reformáció. Minden nemzedéknek, minden egyénnek át kell mennie rajta, különben nem juthat a mennybe, mert a Sátán jogot formálhat rá, és megteheti, hogy nem engedi őt oda. És higgyétek el, ha a Sátán megteheti, hogy valakit elszakítson Istentől, megteszi. Ezért Jézusnak még a mennyei trónon ültében is a legfontosabb, hogy az emberek mindig visszatérjenek Isten útjára, ha kell újra és újra, és ne maradjanak a bűn útján.

2. A 16. századi reformáció

Szörnyülködhetünk, hogy Krisztus korában a zsidók és nemzsidók micsoda emberek voltak. Micsoda bűneik lehettek, ha ilyen radikális reformációra szorultak, amiben a megmentőnek kínhalált kellett halnia. Ám nem csak ők szorultak újjáteremtésre, hanem még utánuk is jó sokan. Az újabb és újabb generációk apáik és anyáik nyomdokába lépve újabb és újabb bűnök elkövetésével adtak lehetőséget a Sátánnak arra, hogy rabságába hajtsa őket. És minden korban, minden embernek szüksége volt Jézus Krisztus vérére, hogy ebből a rabságból kiszabadulhasson. Ez így ment tovább egészen a 16. századig, amikor néhány ember megelégelte azt, hogy a korabeli egyház, bár Jézus örököseinek tartották magukat, olyannyira eltávolodott a krisztusi normáktól, hogy az már szinte nem is emlékeztetett az eredetire. És nem elsősorban a búcsúcédulákkal volt a baj, hanem a Krisztusi lelkület hiányával. Az alázattal, a szerénységgel és a szeretettel. És az engedelmességgel. Mert megint ott tartott az Isten népe, mint 1517 évvel korábban, hogy emberi rendelkezések betartása nyomán akart bejutni a mennybe, ahelyett, hogy az Istennek akart volna engedelmeskedni, és az Urat követő élet folyományaként elnyerni az üdvösséget. Tehát a 16. századi nyugat-európai ember sem volt különb az első századi közel-keletinél. A Reformáció felhívta az emberek figyelmét arra, hogy a visszaalakítás megtörtént, Jézus vére áldozata árán bárki mehet a mennybe. Emellett persze igyekezett lehetővé tenni, hogy a szükséges ismeretek mindenki birtokába juthassanak. A vállalkozó szellemű emberek így hát visszakaphatták eredeti formájukat Jézus Krisztusban.

3. A mai reformáció

Aki a Reformációt egy 16. századi mozgalomnak gondolja, nagyot téved. Ha az igazi, mélyre ható visszaalakítást tekintjük reformációnak, akkor az 0-ban kezdődött, és ma is tart. Az Egyház ugyanis – amennyiben a Krisztus tanítását hirdeti – soha nem beérkezett, soha nem célhoz ért ezen a földön. Soha nem lesz tökéletes, mert ha egy gyülekezet eléri azt, hogy valamennyi tagja megtért és újjászületett Krisztusban, és Istennek tetsző módon szolgáló életet él, akkor ez magával hozza, hogy hívogatnak nem megtérteket a gyülekezetbe, így megint csak lesznek olyanok, akiknek reformálódniuk kell. Ha pedig ők is megtértek, újjászülettek és szolgálnak, ők hívnak újabb és újabb Istenhez vágyó embereket, és így megy tovább.

16. századi elődeink is jól tudták ezt, mert leírták az ecclesia semper reformari debet elvet, azaz, hogy az Egyháznak folyamatosan megújulónak kell lennie. Hogy nem dőlhet senki hátra elégedetten, hogy kész vagyok. Legfeljebb azzal az elégedett érzéssel térhetünk nyugovóra, hogy egy-egy napon megtettünk mindent, mint keresztyén, amit képesek voltunk tenni az Isten Országa ügyében.

Nem mintha az a veszély fenyegetné a Buenos Airesi magyar keresztyéneket, hogy azt képzelhetnék, hogy nincs már több tennivalójuk, mert minden tökéletesen, szép rendben megy Isten akarata szerint, és senki nincsen, akinek szüksége lenne arra, hogy az élete visszanyerje eredeti alakját az Úr Jézus áldozata nyomán.

Befejezés

Az elején Márkus Mihály püspök úr történetét idéztem fel a nagypapa kalapjáról. Emlékeztek még? Itt a végén hadd tegyek hozzá valamit, mert tudom, hogy ülnek itt sokan, akik azt gondolják magukban, hogy persze, a mellettem ülőnek szüksége van a visszaalakulásra, de nekem nincs. Ha a nagypapa reggel úgy megy el, hogy a kalapja tiszta és szép, este pedig gyűrötten és koszosan találja, azonnal ki akarja tisztíttatni. De ha a kalap lassan piszkolódik be, minden nap csak egy fél árnyalattal lesz sötétebb a kosztól, csak egy apró horpadás keletkezik rajta, akkor talán észre sem veszi, hogy pár hónap, év alatt mocskossá és formátlanná vált. Nem lehet, hogy a te életed is ilyen? A hosszú évek alatt lerakódott apró kis bűnök immár teljesen feketévé változtatták? De mert lassan, fokról fokra történt, észre sem vetted?

Ha így is van, ne félj! Ha vállalod az újraformálást, Isten kész örömmel megteszi. Ha szeretnél a régi, bűnös életed helyett egy tiszta újat, akkor fordulj bátran az Úr Jézus Krisztushoz, és Ő meg fog téged is reformálni, azaz visszaadja eredeti alakodat, amit a bűn eltorzított. De ehhez el kell Őt fogadnod megmentődnek. Én megtettem, és jobb, milliószor jobb lett az életem. Legyen az a tiéd is!

Magamról

Ötven éve megalapított, bár közel nyolcvan éves múltra visszatekintő evangéliumi gyülekezet vagyunk Buenos Aires szívében. Magyarul hirdetjük azt a JÓ HÍRT, hogy JÉZUS KRISZTUS MEGHALT HELYETTÜNK ÉS ÉRTÜNK A KERESZTEN, A HARMADIK NAPON PEDIG FELTÁMADT.